Hirdetmény!

Az információk ezen az oldalon a 2021/2022. tanévtől nem kerülnek frissítésre!.
Friss információk a Moodle-rendszerben!

Oldaltérkép

Rendkívüli közlemény

Kedves Kollégák!

Hiányzó számítási gyalorlat pótlására május 17-én és 19-én (hétfőn és szerdán) 18 órától van lehetőség, ezen alkalmakkor Változás! 1-1 (tehát összesen 2) hiányzó gyakorlat pótlására van mód!

Fontos! Felhívjuk a kedves hallgatók figyelmét, hogy Házi feladat beadására 2021. május 20., csütörtök éjfélig van lehetőség. Azt követően a program nem tud feladatbeadást elfogadni, Házi feladat pedig más módon nem adható be! A tantárgy teljesítéséhez tehát valamennyi házi feladat megoldásának a fenti határidőig be kell érkeznie a programba!

A 4. zárthelyi megírására is a szokott, on-line formában kerül sor, 2021. május 21-én, pénteken, 18 órai kezdettel Kérjük, alaposan tanulmányozzák a zárthalyi írás e lapon is ismertetett szabályait, és a program működését (On-line zárthelyi, Oldalsó menü! )!

Apró változás a mérési jegyzőkönyvek beküldésével kapcsolatban a korábbiakhoz képest, hogy NEM a gyakorlatvezető e-levél címére kell küldeni a jegyzőkönyvekről készült fényképet, hanem a tantárgy megszokott, ajgt.0@vrht.bme.hu központi/konzultációs címére!

A 7. oktatási héttől (03.25-től) esedékesek a laboratóriumi mérési gyakorlatok. Sajnálatos módon a járványhelyzet javulása nem történt meg úgy, ahogyan a félév elején reméltük, így a laboratóriumi mérési gyakorlatok jelenléti formában történő megtartására nincs lehetőségünk. Ennek megfelelően a laboratóriumi méréseket is on-line formában kell elvégezni. Ennek rendje és módja az On-line labormérések szakaszban olvasható.

On-line zárthelyi még egyszer (kivonat!)

Szeretnénk még egyszer, itt is nyomatékosan kiemelni, hogy az egyes feladatok csak akkor kerülnek beküldésre, ha a kitöltés után a "Beküldés" felirat melletti gomb kerül megnyomásra/aktiválásra! A következő feladatot kérő gomb megnyomása/aktiválása NEM EREDMÉNYEZI A FELADATLAP BEKÜLDÉSÉT!

A zárthelyivel kapcsolatban még egyszer nyomatékosan fel szeretnénk hívni a figyelmet, hogy a megoldásokra minden hallgató egyéni, a zárthelyi ideje alatt végzett munkáját várjuk. A zárthelyi kérdéseihez, feladataihoz tehát akár saját, akár mástól származó háttéranyagok bemásolása, beillesztése, felhasználása nem tekinthető elfogadható megoldásnak. Fenntartjuk annak lehetőségét, hogy, amennyiben a javítás során ilyen tevékenység gyanúja merül fel, akkor ezt "puskázásnak" értékelve, a zárthelyit 0 pontra értékeljük.

Kérjük tehát, hogy a zárthelyin a mérnöki etika szem előtt tartásával, a Nyilatkozatban elfogadottaknak megfelelő, becsületes magatartást tanúsítsanak és ennek megfelelő tevékenységet folytassanak!

Figyelmesen tanulmányozzák az On-line zárthelyire vonatkozó információkat, valamint a programhoz tartozó használati útmutatót (bal oldali menü: "On-line Zh tájékoztató"!)!

Felhívjuk a figyelmet, hogy a számítási feladatok értékelhetőségéhez a következők szükségesek:

A bal oldali mezőben ("Kiindulási képletek, számítások") szerepelnie kell:

  • Egy ismert kiindulási összefüggésnek (lásd Képletgyűjtemény).
  • Amennyiben ennek átalakítása szükséges, akkor az átalakítás során nyert végképlet (a levezetés közbenső lépései nem szükségesek!).
  • Amennyiben részeredmények kerülnek kiszámításra, azok képlete, behelyettesítése, számszerű végeredménye.

A középső ("Végképlet és behelyettesítés") mezőben:

  • Amennyiben a felhasználandó végképlet a bal oldalon nem szerepel, akkor a kapott végképlet.
  • A számszerű behelyettesítés, melyben szereplő számok vagy a feladatban megadott adatok, vagy ismert konstansok, vagy a bal oldali mezőben kiszámított részeredmények.

Az "Eredmény" mezőben a számszerű végeredmény, ha megfelelő mértékegységgel elérhető, akkor 0.1 és 9999 közötti formában, lehetőleg legalább 3 értékes (megelőző nulla nélküli) számjeggyel.

A "Mértéke." mezőben pedig szabványos SI mértékegység, megfelelő prefixum használatával.

A tantárgy konzultációs e-levél címe: ajgt.0@vrht.bme.hu

Dr. Szabó András

Oldaltérkép

Zárthelyi

Kedves Kollégák!

A járványhelyzetre vonatkozó aktuális szabályokra tekintettel az 4. zárthelyi megírására on-line formában kerül sor, 2021. május 21-én, pénteken, 18 órai kezdettel Kérjük, alaposan tanulmányozzák a zárthalyi írás e lapon is ismertetett szabályait, és a program működését (On-line zárthelyi, Oldalsó menü! )!

Dr. Szabó András

Oldaltérkép

On-line zárthelyi
  1. A zárthelyi kiírt időpontjától 5 perc áll rendelkezésre a bejelentkezéshez, és a gyakorlatoknál megszokott Nyilatkozat megtételére.
  2. A bejelentkezés után 25 perc áll rendelkezésre az elméleti kérdések feladatlapjának on-line kitöltésére és beküldésére.
  3. Azt követően 3 számpéldára példánként 30 perc (összesen 90 perc) áll rendelkezésre, de kötött idősávokban! Ez azt jelenti, hogy minden példát a saját 30 perces idősávjában lehet elérni és megoldani, beadni!
  4. A későn bejelentkező hallgatók a mindenkor aktuális feladatra tudnak becsatlakozni.
  5. A belépési és beadási időpont hallgatónként kismértékben eltérő.
  6. A beadási idő letelte után csak néhány másodperces tartalék idő áll rendelkezésre, azt követően a feladatbeadás "késettnek" minősül, és értékelése nem biztosított!
  7. Perces nagyságrendű késlekedés után a beadás nem kerül befogadásra, elvész.
  8. Az első beadást ezért célszerű legkésőbb az idő lejárta előtt biztonságos idővel elindtani, hogy az esetleges technikai problémákat is figyelembe véve időben beérkezzen.

Szeretnénk nyomatékosan kiemelni, hogy az egyes feladatok csak akkor kerülnek beküldésre, ha a kitöltés után a "Beküldés" felirat melletti gomb kerül megnyomásra/aktiválásra! A következő feladatot kérő gomb megnyomása/aktiválása NEM EREDMÉNYEZI A FELADATLAP BEKÜLDÉSÉT!

A zárthelyivel kapcsolatban nyomatékosan fel szeretnénk hívni a figyelmet, hogy a megoldásokra minden hallgató egyéni, a zárthelyi ideje alatt végzett munkáját várjuk. A zárthelyi kérdéseihez, feladataihoz tehát akár saját, akár mástól származó háttéranyagok bemásolása, beillesztése, felhasználása nem tekinthető elfogadható megoldásnak. Fenntartjuk annak lehetőségét, hogy, amennyiben a javítás során ilyen tevékenység gyanúja merül fel, akkor ezt "puskázásnak" értékelve, a zárthelyit 0 pontra értékeljük.

Kérjük tehát, hogy a zárthelyin a mérnöki etika szem előtt tartásával, a Nyilatkozatban elfogadottaknak megfelelő, becsületes magatartást tanúsítsanak és ennek megfelelő tevékenységet folytassanak!

Figyelmesen tanulmányozzák az On-line zárthelyire vonatkozó információkat, valamint a programhoz tartozó használati útmutatót (bal oldali menü: "On-line Zh tájékoztató"!)!

Ismételten felhívjuk a figyelmet, hogy a számítási feladatok értékelhetőségéhez a következők szükségesek:

A bal oldali mezőben ("Kiindulási képletek, számítások") szerepelnie kell:

A középső ("Végképlet és behelyettesítés") mezőben:

Az "Eredmény" mezőben a számszerű végeredmény, ha megfelelő mértékegységgel elérhető, akkor 0.1 és 9999 közötti formában, lehetőleg legalább 3 értékes (megelőző nulla nélküli) számjeggyel.

"Mértéke." mezőben pedig szabványos SI mértékegység, megfelelő prefixum használatával.

Oldaltérkép Oldaltérkép

Új segédlet!

Kedves Kollégák!

A baloldali menüben egy új segédlet érhető el a "Képletgyűjtemény" címszó alatt. Ebben a gyűjteményben azok az összefüggések szerepelnek, melyek a tantárgy ismeretanyagának részei, és a feladatok megoldásakor - szükség szerint aktualizálva - felhasználhatók/felhasználandók kiinduló összefüggésként. A segédletben magyarázatok, értelmezések nem szerepelnek, azok a jegyzetben megtalálhatók.

A Képletgyűjteményt a tantárgyban való előrehaladásnak megfelelően aktualizáljuk. Javasoljuk a gyűjteményben szereplő összefüggések jegyzetből való megismerését, és példamegoldások során történő begyakorlását!

Reméljük, ezzel is segítségükre lehetünk a megfelelő felkészülésben!

Dr. Szabó András

Oldaltérkép

On-line labormérések

Kedves Kollégák!

Sajnálatos módon a járványhelyzet javulása nem történt meg úgy, ahogyan a félév elején reméltük, így a laboratóriumi mérési gyakorlatok jelenléti formában történő megtartására nincs lehetőségünk.

Ennek megfelelően a laboratóriumi méréseket is on-line formában kell elvégezni, a következőknek megfelelően:

Dr. Szabó András

Oldaltérkép

On-line számítási gyakorlatok emlékeztető!

Kedves Kollégák!

A tapasztalatok és az e-levél megkeresések alapján az alábbi, számítási laborgyakorlattal kapcsolatos információkat szeretnénk kiemelni:

  1. A házi feladat program on-line gyakolatai során a kitöltött feladatlapot be kell küldeni! A beküldés a feladatlap alatt, az "1/2 Beküldés:" felirat utáni gombbal ("Gy_Felad1!") lehetséges! A gyakorlat vége gomb ("GY_vége!") megnyomásával nem beküldés, hanem a programból való kilépés történik! Ilyenkor a feladatlap adatai nem jutnak el a szerverre, részünkről elvesznek!
  2. A laborkiírás szerinti számítási gyakorlat a kiírási időszakban egyszer teljesítendő! Az adott számítási gyakorlatokat sem előre, sem utólag nem lehet teljesíteni! (pl. B számítási gyakorlat, 6-8.oh.: azt jelenti, hogy a "B" jelű számítási gyakorlat a 6. oktatási héttől a 8. oktatási hétig a 6.-8. oktatási hetekre meghirdetett gyakorlatok valamelyikén egyszer teljesítendő! Sem az 5., sem a 9. oktatási héten a "B" jelű gyakorlat nem teljesíthető.
  3. A sikertelen, vagy elmaradt gyakorlat teljesítése a laborkiírás szerinti időszakban valamely következő (de az adott gyakorlatra kiírt időszakra eső) gyakorlatra történő bejelentkezéssel következmények nélkül megkísérelhető.
  4. Ha egy számítási gyakorlat kiírt időszakban nem kerül teljesítésre, akkor a félév végén, a pótlási időszakban lesz egy alkalom, amikor egy elmaradt számítási gyakorlat pótolható. (Ha valakinek különleges helyzet (vis major) miatt több gyakorlat teljesítése is lehetetlenné válik, akkor mindenképpen, mielőbb e-levélben jelezze ezt a tanszék felé!)
Oldaltérkép

Bevezető Tájékoztatás

Kedves Kollégák!

Mivel előadás keretében nem találkoztunk, szükséges, hogy a tantárggyal kapcsolatban a legfontosabb információkat ezen a fórumon adjuk meg. Kérem, figyelmesen olvassák el a következőket, még ha kicsit hosszúnak is tűnik!

Egyelőre úgy néz ki, hogy a jelenléti tantermi előadások megtartására az aktuális járványügyi előírások figyelembe vételével nincs lehetőségünk, így az előadások megismerésére a BME videótárában fellelhető ellőadások (lásd baloldali menü) nyomon követése ad lehetőséget.

A félév során tehát szükséges, hogy heti rendszerességgel a jelzett videó-előadások meghallgatásra kerüljenek. Ezzel párhuzamosan az előadáson elhangzott anyagrészt a jegyzetből is el kell olvasni, meg kell tanulni. Kérdés esetén a megadott e-levél címen (ajgt.0@vrht.bme.hu) konzultációt biztosítunk. Amennyiben valaki jelenléti konzultációt kér, azt is ezen a levélcímen jelezheti, időpont egyeztetés után a konzultációt biztosítjuk.

A tantágy célja olyan műszaki alapismertek elsajátíttatása, melyekkel mérnöki megközelítéssel egyszerű járműgépészeti feladatok megoldhatók. Fontos, hogy el kell jutni a feladatok megoldásának képességéig! Mégpedig nem azt várjuk, hogy a megoldás egyszerű reprodukció, azaz korábban megoldott hasonló feladat megoldásának adaptálása legyen, hanem azt kell elérnünk, hogy az alapismeretek birtokában a feladat megoldásához szükséges összefüggés-rendszer felismerésre kerüljön, és az alapokra építkezve álljon elő a megoldás, és a számszerű végeredmény.

Fentiek miatt az önálló példamegoldás alapvető része a tantárgynak. Ezt segítitk a megoldandó házi feladatok, és ehhez nyújtanak segítséget a számítási laborgyakorlatok, a jegyzetben található kidolgozott, valamint a példatárban található megoldandó mintafeladatok. Mindezek azonban csak akkor érik el a kívánt hatást, ha valóban önállóan történik a megoldás, még ha több próbálkozással, kínlódással is jár.

A tantárgy további feladata, hogy a mérnöki munka részét képező mérési tevékenység tekintetében is ismereteket nyújtson. Megismertesse a mérési folyamatot, a kiértékelés, dokumentálás szabályait. Erre szolgálnak a mérési laborgyakorlatok. Ezeket on-line módon nehéz megvalósítani, így ebben a félévben a laborgyakorlatokat későbbre, a félév 2. harmadára ütemezzük, hátha a járványügyi helyzet lehetővé teszi addigra majd, hogy a mérési laborgyakorlatokat jelenléti módban valósítsuk meg.

A laborgyakorlatok lagkorábban csak a 3. oktatási héten indulnak!

A számítási laborgyakorlatok nem igényelnek jelenlétet, ezeket a Házi feladat program adta lehetőséget kihasználva, interneten keresztül fogjuk megvalósítani. A jövő héten közzétételre kerülő laborgyakorlat beosztás tartalmazni fogja, hogy az egyes számítási gyakorlatokat mely intervallumban kell/lehet teljesíteni. Egyelőre heti 2 lehetőséget tervezünk, délutáni, (esetenként órarenden kívüli) időpontokban. A gyakorlat maximális hossza 3 óra, ez alatt kell önállóan megoldani a kiadott feladatot. A gyakorlat első órájában a gyakorlatvezetők számítógép mellett várják az esetleges konzultációs kérdéseket a szokásos e-levél címen, és mihamarabb választ küldenek.

A tantárgy e félévi oktatásának részleteiről ezen a honlapon adunk tájékoztatást a félév során.

A laboratóriumi mérési gyakorlatok tehát a 3. oktatási héten indulnak, a laborbeosztás a 2. oktatási héten ezen az oldalon elérhető lesz.

A házi feladat program szintén a 2. héten kerül aktualizálásra, addig ne próbálkozzanak a használatával!

A tantárgy oktatásával kapcsolatos lenti, további információkat tanulmányozzák!

Kérdéseket a tantárggyal kapcsolatban az ajgt.0@vrht.bme.hu e-levél címre várunk! (A több hallgatótól érkező hasonló kérdésekre esetenként ezen az oldalon adunk választ.)

A számokérésekkel, pótlási lehetőségekkel kapcsolatban később szolgálunk részletekkel, rendszeresen kísérjék figyelemmel ezt az oldalt!

Üdvözlettel:

Dr. Szabó András

Oldaltérkép

On-line számítási laborgyakorlatok teljesítése!

Az on-line példamegoldás laborgyakorlat teljesítések és elfogadásának rendje:
(A példamegoldás laborgyakorlatok célja: A számpélda megoldás, valamint a dokumentálás (tisztázat készítés) gyakoroltatása!)

  1. Az on-line példamegoldáson részt kell venni. A kiírt időszakban érdemben foglalkozni kell a kiadott példa megoldásával: kinduló összefüggéseket kell keresni, a szükséges levezetéseket, átalakításokat el kell végezni - végképletet kell előállítani, és abba korrekt módon behelyettesíteni, számértéket meg kell határozni.
  2. A megoldás során (ellentétben a zárthelyivel!) jegyzet és egyéb segédeszköz használható. A beadási időszak elég hosszú ahhoz, hogy ezek segítségével mindenkitől elvárható legyen érdemi munka! Szükség esetén e-mailben konzultáció kérhető!
  3. A megoldások száma korlátozott (max 2), ezért véletlenszerű próbálkozásra nincs lehetőség.
  4. A beküldött megoldásokat úgy pontozzuk, mintha zárthelyi megoldás lenne! A gyakorlat elfogadásának azonban nem feltétele egy adott pontszám elérése, csupán a fenti feltételek - mármint az érdemi foglalkozás a feladattal, és a formai megfelelés - teljesülése.
  5. Nem jár a gyakorlat teljesítésének elutasításával a hibás számítás, vagy a hibás elvi megfontoláson alapuló megoldás, ha tartalmilag köthető a kiírt feladathoz és formailag megfelel a fenti elvárásoknak.

Üdvözlettel: Dr. Szabó András

Oldaltérkép

Zárthelyi megtekintés

Kedves Kollégák!

A zárthelyi megtekintéshez e-levélben időpontot szükséges egyeztetni a javító oktatóval! Az oktatók e-levél címei:

  • Dr. Tulipánt Gergely : gtulipant@vrht.bme.hu
  • Hillier István : ihillier@vrht.bme.hu
  • Németh István : inemeth@vrht.bme.hu
  • Ferencz Péter : pferencz@vrht.bme.hu
  • M. Szűcs Máté : mszucs@vrht.bme.hu
  • Demus Tamás : tdemus@vrht.bme.hu
Oldaltérkép

Házi feladatok beadása

Első alkalommal a képernyő jobb oldalán a "Kód és jelszó lekérése" hivatkozásra kell kattintani, ahol a Neptun kód megadásával elektronikus levélben (e-levélben) a program elküldi a belépéshez szükséges Házi feladat kódot (xx.yyy alakú kódsor) és a belépési jelszót.

A Házi feladat kódot a tantárggyal kapcsolatos valamennyi dokumentumukra (Házi feladat, Labor jegyzőkönyv, Zárthelyi dolgozat) kérjük rávezetni, mert azonosításuk a tantárgyon belül ennek segítségével történik!

Ha valaki a kód lekérését követően nem kapja meg a Neptunban az első oktatási hét előtt rögzített levélcímére a fenti adatokat, akkor jelentkezzen a Tanszéken!

A program használata során a lapokon a kis "vöröskeresztekre" kattintva hasznos információk és segítség nyerhető!

A Házi feladatok megoldásának célja a tanultak gyakoroltatása, ezért megoldásuknak akkor van haszna, értelme, ha a hallgatók önerőből - esetleg konzultációs segítség igénybe vételével -, önállóan próbálják megoldani azokat. A próbálkozások száma nem korlátozott, de a megoldások véletlenszerű, próbálkozással való keresése nem célravezető!

Konzultációs segítségért forduljanak bizalommal a gyakorlatvezetőkhöz, előadókhoz, illetve a tanszéki oktató kollégákhoz!

Szorgalmas tanulást, sikeres tantárgyteljesítést kívánva:

Dr. Szabó András

Oldaltérkép

Letölthető segédanyagok

Az oldalsó menü segítségével az aktuális félévre vonatkozó labor csoport- és időbeosztás megtekinthető.

A "Tanszéki jegyzet, segédlet" menüponton keresztül elérhető a 2012-es jegyzet (Zobory I.: Általános járműgéptan) a tantárgyhoz, amely kidolgozott számítási feladatokat is tartalmaz!

Szintén a "Tanszéki jegyzet, segédlet" menüpontban található meg a tantárgyhoz tartozó feladatgyűjtemény (Szabó A.: Mérnöki Fizika Feladatgyűjtemény)!

Letölthető a felkészülést segítő ellenőrző kérdések listája is.

Elérhető az előadások video felvétele is az Előadás videók # menüpontban (2011. tavaszi félév)

Oldaltérkép

Követelményrendszer
A tantárgy követelményrendszere a 2018/2019/1. félévtől:

A félév során három zárthelyi dolgozatot íratunk, melyeken külön-külön maximum 30 pont érhető el, és a laborgyakorlatok teljesítése mellett 10 házi feladatot kell a megadott ütemezés szerint megoldani és beadni. Minden Házi feladat határidőben való beadásával 1-1 pont szerezhető. A legalább elégséges félévközi jegy megszerzésének feltétele:

A három zárthelyi külön-külön nem pótolható, illetve javítható, de a pótlási időszakban lehetőség van egy, az egész félév anyagára kiterjedő újabb zárthelyi megírására. Ennek a javító zárthelyinek a pontszáma (max. 30 pont) egy-, vagy kétszerezve két félévközi zárthelyi pontszámát is kiválthatja. A javító zárthelyi eredményének beszámítása mindig úgy történik, hogy a hallgató számára kedvezőbb pontszámot vesszük figyelembe.

Ha minden labormérés, számítási laborfoglalkozás, és az ezekről készített valamennyi jegyzőkönyv, az összes házi feladat elfogadásra került, valamint a fenti zh kritérium is teljesül, akkor az évközi jegy kialakítása az elért összpontszám alapján az alábbi táblázat szerint történik:

A házi feladatok beadásának végső dátuma a javító (4.) zárthelyi előtti nap!

Az elért összpontszám

0 - 49,5

50 - 59,5

60 - 69,5

70 - 79,5

80 - 100

Az évközi jegy értéke

1
(elégtelen)

2
(elégséges)

3
(közepes)

4
(jó)

5
(jeles)

Oldaltérkép:
Rendkívüli közlemény
On-line zárthelyi
Zárthelyi dolgozatok megtekintése
Új segédlet!
On-line labormérések
On-line számítási laborgyakorlatok teljesítése
On-line számítási gyakorlatok emlékeztető
Bevezető Tájékoztatás
Házi feladatok beadása
Letölthető segédanyagok
Követelményrendszer
Az oldal tetejére
Zárthelyi