Házi feladat program

A Házi feladatok beadásának rendje a 2015/2016/1. félévtől megváltozott!

A félévi házi feladatokat a baloldali mezőben található Házi feladat program # menüponttal lehet elérni.

Első lépésként a programban a Belépési lap jobb szélén található Kód küldése linket kell aktiválni. Ekkor a Neptun kód megadásával a program a Neptunban megadott e-mail címre elküldi a belépéshez szükséges kódot és jelszót.

Ezen adatok ismeretében lehet belépni a Házi feladat programba, ahol kiválasztható a beadandó Házi feladat és ismertté válik a megoldandó feladat. A Feladatlap megjelenítése után választható az Eredmények bevitele. Ekkor az adatbeviteli mezőkbe az eredmények beírhatók. Az Ellenőrzést választva a program elvégzi az ellenőrzést, Mentés esetén nem történik ellenőrzés, csak a bevitt adatok rögzítése.

Fontos! Az ellenőrzések számát számlálja a program, de ez nem számít bele az értékelésbe! Ennek ellenére nem célravezető a helyes megoldások véletlenszerű próbálkozással való keresése. Hasonlóan nem célszerű - abban bízva, hogy kizárólag a számított eredményünk numerikus pontosságával van probléma - indokolatlanul sok tizedesjegyet begépelni. A Házi feladat programban ugyanis minden részeredménynél előre le van rögzítve, hogy azt hány tizedesjegy pontossággal kell megadnunk. Itt az utolsó jegyben ±1 eltérés megengedett az előre kiszámított "etalon" értékhez képest. Az ezt követően megadott tizedesjegyeket pedig a program automatikusan levágja.

Amennyiben valamelyik feladat megoldásában elakadnánk, az előbbiekben említett módszerek helyett célszerű a tárgy gyakorlatvezetőihez fordulni, akik folyamatosan lehetőséget biztosítanak konzultációra, mind személyesen, mind pedig e-mail formájában.
Segítség: ha egy adatsoron belül, azonos összefüggés alapján számított eredmények közül majdnem mindegyik elfogadásra került, 1-2 kivétellel, elsősorban ne csak ezen értékek pontatlanságára gyanakodjunk, mivel valószínűbb, hogy a számítási összefüggésünk hibás, viszont a többi esetben az így kapott eredmény is még éppen belefért a tűrésmezőbe.

Mindegyik Házi feladat azon hetet megelőző hét végén válik elérhetővé, amikor annak anyaga a kapcsolódó gyakorlatokon először ismertetésre kerül. A Házi feladatok leadására a kapcsolódó gyakorlattól számított két hét áll rendelkezésre a számítógépes rendszerben, ezt követően a késedelmes leadás a Házi feladattal megszerezhető pontszámot (max. 4 pont) hetente 1-1 ponttal csökkenti. Mivel a Házi feladat program az egyetem nyitvatartásától függetlenül bármikor hozzáférhető, az oktatási szünetek a leadási határidőt nem módosítják.

Házi feladatok papír alapú beadása

A Házi feladat program által elfogadott - azaz a számszerű eredmények tekintetében helyes - Házi feladatok megoldását kell papíron kidolgozva a gyakorlatvezetőnek beadni. Ennek határideje a gyakorlatvezetővel történt megállapodás szerint, de - a hatályos TVSz előírásainak megfelelően - legkésőbb a félév pótlási hetének pénteki napja. A Házi feladatok papír alapú leadására elsősorban a gyakorlatok alkalmával, vagy (pl. az utolsó házi feladat esetén) a gyakorlatvezetővel megbeszélt egyéb időpontokban van lehetőség. Amennyiben valaki halaszthatatlan elfoglaltságai miatt ezeken nem tudna megjelenni, mindenképpen egyeztessen a gyakorlatvezetővel e-mail formájában a leadás egyéb lehetőségeiről!

Az első megoldott házi feladat beadásával egyidejűleg be kell adni 1 db A4 méretű, a tantárgy és a gyakorlatvezető nevével ellátott gyűjtő-dossziét is!

A papír alapon beadott Házi feladatokat a gyakorlatvezető ellenőrzés után pontszámmal (0-4 pont) értékeli, illetve amennyiben valamilyen hibát, vagy hiányosságot talál bennük, akkor javításra visszaadja azokat. Minden egyes javításra visszaadott Házi feladat esetében - a késésekhez hasonlóan - a megszerezhető pontszám 1-1 ponttal csökken.

Fontos! Az összes házi feladatot le kell adni papíron kidolgozva, a gyakorlatvezető által elfogadott színvonalon, abban az esetben is, ha az adott feladat késedelmes leadás, vagy korábbi javítások miatt már csak 0 pontot ér, és a többi feladat, valamint a zárthelyik eredménye alapján sikerült elérni az elégségeshez szükséges összpontszámot! Ellenkező esetben ugyanis a Házi feladat program nem számítja ki a Házi feladatok összpontszámát, így a félév végi összpontszámot sem, tehát elégtelennél jobb érdemjegy nem szerezhető.

Házi feladatok formai követelményei

A feladatok megoldását A4 méretű üres lapokon (tehát nem kockás-, franciakockás-, spirálfüzetből kitépett lapokon, vagy más célra egyszer már felhasznált lapok hátoldalán) kidolgozva kell beadni. A feladatok készíthetők kézzel írva, vagy nyomtatva, a kidolgozás során a lapok mindkét oldala használható. Az egy feladathoz tartozó beadott lapokat a bal felső sarkuknál össze kell tűzni, egyéb kötési mód alkalmazása nem szükséges. Az egyes feladatok megoldásához nem kell előírt formátumú előlapot csatolni, hasonlóan nincs megkötés a szegélyre, keretre, alkalmazott betűtípusokra vonatkozóan.

Minden beadott Házi feladathoz mellékelni kell a számítógépes program által elfogadott adatsort kinyomtatva, akár képernyőképként, PrintScreen segítségével. Mivel ez már tartalmaz minden szükséges eredményt táblázatos formában, nem szükséges, hogy ezeket még egyszer feltüntessük, saját magunk által megszerkesztett táblázatok formájában. Viszont az írásos dokumentációban minden esetben kell, hogy szerepeljen az összes kiszámított mennyiség - táblázatos számítás esetén értelemszerűen egy-egy kiválasztott adatsor - számításának menete a szokásos képlet-behelyettesítés-végeredmény formában. Ezt ki kell egészíteni rövid szöveges megjegyzésekkel, hogy az összes alkalmazott jelölés, számítási lépés, stb. érthető, a számítás végig követhető legyen.
Természetesen számítógép használata esetén sem kötelező szövegszerkesztő+egyenletszerkesztő program alkalmazásával kidolgozni a Házi feladatokat, tudományos számítási környezetek (pl. Maple, MathCAD) is használhatók, azonaban a képletszerű számítások és eredmények közé ebben az esetben is be kell illeszteni a megértést segítő szöveges magyarázatokat.

Korábbi félévek során sok probléma volt a beadott Házi feladatokban az ábrázolt tizedesjegyek számával, és bizonyos mennyiségeknél a mértékegység megfelelő SI prefixumának megválasztásával kapcsolatban. Például egyes számított eredmények esetében többen mindenféle formázás nélkül meghagyták a táblázatkezelő program által alapértelmezés szerint felkínált 6-8 (!) tizedesjegyet, vagy MJ nagyságrendű energiaértékeket szimplán Joule egységben ábrázoltak, olyan hosszú számokat eredményezve, hogy azok sortörés nélkül ki sem fértek egy cellába.
Mivel a 2015/2016/1. félévtől a számszerű eredmények ellenőrzését a Házi feladat program végzi, az pedig minden eredmény esetén előírja a mértékegységet, prefixummal együtt, valamint a szükséges tizedesjegyek számát, így ezeket tekintsük irányadónak a feladatok papír alapú kidolgozása során is.
Felhívjuk a figyelmet, hogy ami a legtöbb táblázatkezelő programban állítható, az a megjelenített tizedesjegyek száma, a belső számábrázolás pontosságát ez nem érinti. Tehát attól, hogy egy részeredményt az alapértelmezett helyett csak 2-3 tizedesjegy megadásával írunk ki, a belőle számított további értékek ugyanolyan pontosak lesznek.

Diagramok formai követelményei

A papír alapon beadott Házi feladatok legfontosabb részét a diagramok, illetve az egyéb ábrák, például szerkezeti vázlatok jelentik, hiszen ezek ellenőrzését a számítógépes Házi feladat program nem tudta elvégezni. A korábbi félévekben sok kérdés merült fel az elkészítendő diagramokkal kapcsolatban, illetve a beadott diagramok is számos hibát tartalmaztak, melyek miatt esetenként vissza kellet adni az adott feladatot javításra. Az előbbiek miatt a szokásosnál részletesebben ismertetnénk a beadott diagramokkal szemben elvárt (elsősorban formai) követelményeket:

A feladathoz mellékelt diagramok kétféle módon készíthetők el: A4 méretű milliméterpapíron ceruzával (szükség szerint színes ceruzával) megrajzolva, vagy alkalmas számítógépes program (Excel, Origin, Matlab, stb.) segítségével megszerkesztve. Ahol a Házi feladat programban az szerepel, hogy "Ábrázolja mm-paíron", erre a célra az elvárt minőségben elkészített számítógépes diagram is megfelelő. Kézzel kidolgozott házi feladathoz is mellékelhető számítógépes diagram, ahogyan nyomtatott házi feladat esetén is beadhatjuk a diagramokat milliméterpapíron.
Azonban, mivel semelyik program használatát nem írtuk elő - és erre a tantárgy gyakorlatai nem is adnak kellő időt - oktatást nem tudunk hozzájuk biztosítani, az sem garantálható, hogy személyes konzultációk alkalmával egy-egy, a programok használatára vonatkozó technikai kérdésre minden esetben választ tudunk adni. Tehát mindenki csak abban az esetben készítse el számítógéppel a szükséges diagramokat, ha képes az adott szoftver olyan készségszintű használatára, hogy a feladatkiírásban szereplő formai és tartalmi követelményeknek eleget tevő diagramokat el tudja készíteni.

Az alábbiakban összefoglaltuk - az elmúlt félévek Házi feladat javítási tapasztalatai alapján - a diagramokkal kapcsolatban előforduló leggyakoribb problémákat. Célszerű ezt a listát a feladatok papír alapú kidolgozásának megkezdése előtt figyelmesen végigolvasni.