Hirdetmény!

Zárthelyi dolgozatok

A pót zárthelyi dolgozat megírására az alábbiak szerint kerül sor:

2018. december 13-án, csütörtökön,
08:15 - 09:45 között a J épület J310B tanteremben. (aki két zárthelyit szeretne pótolni, annak 11:45-ig lesz lehetősége a dolgozatot írni

A pót ZH-ra e-mailen (ltvegh@vrht.bme.hu) jelentkezni kell!

Matlab és Simulink segédanyagok

Felkerült a Gyakorlat anyagok menüpontba az utolsó gyakorlat anyagához - lineáris, időinvariáns dinamikai rendszerek vizsgálata idő-, és frekvenciatartományban Control System Toolbox segítségével - hasonló Matlab® script fájl. A 2. zárthelyi dolgozat gyakorlati részében is ilyen jellegű példára lehet számítani.

A Gyakorlat anyagok menüpontban megtalálhatók a tárgy gyakorlatain összeállított Simulink® modellek, és a futtatásukhoz szükséges paramétereket tartalmazó Matlab® script fájlok.

Feltöltésre került a legutóbbi konzultációk alkalmával előkerült kéttömegű, útgerjesztésű lengőrendszer - negyedjármű modell - Simulink® modellje is.

Segédanyagok

A Tanszéki jegyzet, segédlet menüponton keresztül elérhetőek a tárgyhoz használható elektronikus jegyzetek: Zobory I.: Rendszertechnika és rendszeranalízis,
és Zobory I.: Járműdinamika - Lineáris időinvariáns dinamikai rendszerek

Használható tankönyv még: Szabó I. (szerk.): Gépészeti rendszertechnika, Műszaki Könyvkiadó, Budapest, 1986. (Csak érdeklődők részére, a szükségesnél sokkal részletesebb, illetve számos, az előadásokon és a gyakorlatokon nem érintett témakört is tartalmaz.)

Elérhető az előadások video felvétele is az Előadás videók # menüpontban (2012. tavaszi félév)

Egyetemi Matlab licensz

A tantárgy gyakorlatain a Matlab®, és a Simulink® szoftverkörnyezetet használjuk, és a zárthelyi feladatok egy részét is ezen programok használatával kell megoldani.
Ezen programcsomagok legfrissebb verziója legálisan elérhetővé vált minden egyetemi polgár számára.
A telepítéshez első lépésben regisztrálni kell a www.mathworks.com oldalon. Ehhez szükség lesz egy egyetemi E-mail címre, hallgatók számára a @hszk.bme.hu végződésű címek állnak rendelkezésre. Ezek használatával kapcsolatban a www.hszk.bme.hu oldalon kaphatunk bővebb tájékoztatást.
A szoftverek telepítésével kapcsolatos minden további információ megtalálható az alábbi linkre kattintva:
Egyetemi Matlab licensz
(Csak egyetemi hálózaton belülről érhető el.)

Matlab logo

Követelményrendszer

A tantárgy félévközi jeggyel zárul. A félév során két zárthelyi dolgozat megírására kerül sor a tárgy tantermi gyakorlatainak keretében. Előreláthatólag az első zárthelyit a 7., a másodikat pedig a 14. (utolsó) heti gyakorlatokon íratjuk. Mindkét zárthelyi dolgozaton maximum 30 pont érhető el, melynek 60%-a (18 pont) elméleti kérdések, valamint egyszerű, zsebszámológép segítségével megoldható számpéldák alapján, további 40%-a (12 pont) pedig számítógéppel, Matlab®, illetve Simulink® környezetben megoldandó feladatok kidolgozásával szerezhető meg.
A zárthelyik számítógépes részéhez bármilyen, nem intelligens és kommunikációra alkalmatlan segédeszköz használható. Tehát a program beépített help funkciója mellett bármilyen más írott, vagy nyomtatott, illetve elektronikus (pl. .doc, vagy .pdf formátumú) segédlet is használható, de mobiltelefon, Internet, vagy hallgatótárs segítsége nem.
A zárthelyik elméleti, illetve számítógépes részéből külön-külön nincs minimum követelmény, de a legalább elégséges érdemjegy megszerzésének feltétele a zárthelyivel elérhető összpontszám legalább felének (15 pont) megszerzése. A zárthelyik érdemjegye a pontszám függvényében az alábbi táblázat szerint alakul:

Pontszám

0 - 14,5

15 - 18,5

19 - 22,5

23 - 26,5

27 - 30

Érdemjegy

1
(elégtelen)

2
(elégséges)

3
(közepes)

4
(jó)

5
(jeles)

Amennyiben mindkét zárthelyi érdemjegye legalább elégséges, a félévközi jegy a két zárthelyi dolgozat érdemjegyének átlagaként alakul, a kerekítés matematikai szabályai szerint, ellenkező esetben a félévközi jegy elégtelen.
Mindkét zárthelyi pótlására, illetve javítására lehetőség van egy-egy alkalommal a félév során, órarenden kívüli időpontban, valamint - amennyiben a másik zárthelyi, vagy annak a pótlása eredményes volt - az egyik zárthelyi teljesítése a pótlási héten ismételten megkísérelhető. Ebben az esetben azonban a hatályos szabályzatok (4/2017. (1. 16.) Kancellári Utasítás) szerint Díjköteles pótlás típusú vizsgára kell jelentkezni a NEPTUN rendszerben, amelyhez a különeljárási díjat előzetesen be kell fizetni.
Amennyiben valakinek egy anyagrészből több, elégtelentől különböző érdemjegye van, ezek közül mindig a legjobbat vesszük figyelembe a félévközi jegy számításánál, tehát javítási céllal megírt pótzárthelyivel semmiképpen nem lehet rontani.